Geplaatst op: 03-08-2026

Op naar vijf sterren voor retail en food

De toekomstdaar draaide het om op 12 mei in evenementenlocatie De Hof in Renswoude. In één van de zalen vierde een net getrouwd stel dat zij samen door het leven gaan. In een aantal andere ruimtes werd op een Drive Connect-bijeenkomst vooruitgeblikt naar 2030, en verder. Want hoe bereid je je voor op de komende veranderingen (o.a. einde tabaksverkoop)? En hoe schakel je op met retail in je energiestation(s)

 

“Een topdag”, antwoordde operationeel directeur Daan Coret van Van Staveren op de vraag hoe de deelnemers de bijeenkomst hadden ervaren van Drive-bestuurslid Joan GunschEen leuk en gevarieerd programma”, zei een ander. En voegde daar de woorden ‘leerzaam’ en interessant nog aan toe. “We zullen een positieve review plaatsen”, riep een derde. Daarmee met een knipoog verwijzend naar de workshop die misschien nog wel het meeste indruk op de aanwezigen maakte. Dat was die over reviewmanagement. Voor veel van de ongeveer 40 deelnemende ondernemers en medewerkers van energiestation-bedrijven zorgde die sessie voor de nodige eyeopeners. 

 

 

Online reviews  

Suus Kuijpers en Chris van Alphen van ReviewAgent verzorgden de workshop over reviewmanagement. Hun bedrijf is een startup die een slimme webapplicatie heeft ontwikkeld voor het automatisch, professioneel en persoonlijk reageren op online reviews, specifiek gericht op de horeca en foodservice-industrie. En daarmee ook interessant voor energiestations met een shop, bakery en/of foodconcept.  

 

Wat is jouw plan?  

Het belang van die activiteiten neemt, met het oog op 2030, alleen maar toe. Met het verlies aan omzet door het einde van de tabaksverkoop. Daarom stond bij deze Drive Connect kennis- en inspiratiebijeenkomst retail centraal. Wat is jouw plan, als antwoord op die ontwikkelingen, is de vraag die Drive in aanloop naar de bijeenkomst herhaaldelijk naar de leden communiceerde.  

De rol van energiestation-locaties verschuift razendsnel”, zegt verengingsmanager André Braakman van Drive. “Hoe speel je daar als ondernemers en ondernemingen succesvol op inBij Drive Connect hebben we het daar met elkaar en samen met experts over gehad.”  

 

Tankstation van de toekomst  

Een van die experts was Arend-jan Diephuis. Hij was onder meer werkzaam bij Sligro, waar hij enige tijd de functie van national sales manager petrol & retail vervulde. Sinds 2019 is hij vooral actief als onderzoeker en docent bij onder andere de Hogeschool Utrecht en Nyenrode Business Universiteit.

Daarnaast werkt hij als adviseur, trainer en coach voor bedrijven. Zo is hij sinds een aantal jaar als adviseur retail verbonden aan de Coöperatie AVIA Nederland. Als docent B2B marketing & sales aan de Hogeschool Utrecht begeleidde hij een praktijkonderzoek van studenten naar het tankstation van de toekomst. In Move On Magazine 5 van 2025 staat een uitgebreid artikel daarover.  

Futureproof blijven  

In de presentatie van Arend-jan, die hij voor de hele groep hield, speelde dit onderzoek een centrale rol. 

In zijn keynote richtte hij zich op het middensegment van de energiestations. “Bij AVIA is 60 procent van de stations rendabel dankzij tabak’, gaf Arend-jan aan. “Gemiddeld halen energiestation-winkels 70 à 80 procent van hun omzet uit de tabaksverkoop. Als daar geen vervangend businessmodel voor in de plaats komt, kunnen die de deuren sluiten. Een deel zou misschien doorkunnen als onbemand station, maar voor de meeste zal dat geen optie zijn. Die moeten nieuwe inkomstenbronnen ontwikkelen om futureproof te blijven. Door passanten om te zetten in shoppers. De kansen liggen daarbij bij goede koffie, vers eten en het bieden van een prettige plek waar je bijvoorbeeld graag stopt om je auto op te laden.”  

Als inspirerende voorbeelden noemde Arend-jan onder meer de 7-Eleven convenience stores in Denemarken en de ontwikkeling van EV-lounges.  

Meer omzet per bezoek  

Na het plenaire deel werden de groep in drieën gesplitst voor het deelnemen aan de workshops. Eén daarvan presenteerde CEO Jeffrey Brouwer van Skippify (voorheen De Digitale). Die had als titel ‘Meer omzet per bezoek’. Skippify brengt zelfservice orderkiosken, digitale menuboards en signage, elektronische schaplabels en LED-oplossingen op de markt. Slimme tools die klantbestedingen en loyaliteit kunnen verhogen. Verschillende worden al volop gebruikt op de stations, zoals bestelzuilen. Bij Skippify heten die orderkiosken. Volgens Jeffrey is het daarmee mogelijk om de gemiddelde orderwaarde te laten stijgen met 10 tot 30 procent.  

Ook kwam hij met een nieuw product: retail media. Dat is schermcommunicatie in en bij de shop, die ook verhuurd kan worden aan derden voor promoties en reclamespots.  

Coachend leiderschap  

Bij de workshop van Ties van Dijk ging het niet om tools voor extra omzet, maar om het team als motor van de omzet. Ties is de eigenaar van Breaking Habits, een advies- en trainingsbureau dat gespecialiseerd is in gedragsverandering en organisatieontwikkeling. Het bureau werkt al lange tijd samen met Drive Opleidingen en zodoende een bekende naam voor veel Drive-leden.

Ties is een bevlogen trainer die veel energie stopte in zijn workshop over coachend leiderschap. Blije en betrokken medewerkers zorgen voor meer omzet. Daarbij speel je als leidinggevende een cruciale rol, was zijn centrale boodschap. Ties legde uit wat coachend leiderschap inhoudt en hoe je dat toepast. “Bij coachend leiderschap ben je geen taakgerichte en corrigerende ‘baas’, maar een leidinggevende die medewerkers coacht, vertrouwen en verantwoordelijkheid geeft en motiveert. Je moet bevlogenheid met resultaat verbinden; van corrigeren naar coachen gaan om als bedrijf succesvoller te presteren.”  

Google reviews   

De derde workshop werd in het begin van dit verslag al aangehaald. Dat was die van Suus Kuijpers en Chris van Alphen over reviewmanagement.

Voor zowel de deelnemers als voor hen was dit een ogen openende ontdekkingsreis. Sommigen kwamen er zelfs voor het eerst achter dat hun station(s) reviews had(den)! En Suus en Chris verbaasden het hoe weinig er door veel ondernemers en ondernemingen in de sector nog gedaan wordt met Google reviews. Met het toenemende belang van food, koffie en faciliteiten voor energiestations neemt ook het belang daarvan toe. “Bedrijven die lager dan een 4 scoren bij Google reviews vallen bij het beslissingsproces van potentiële klanten al meteen af”, gaf Suus aan. “En 75 procent van de ondernemers reageert niet of nauwelijks op reviews. Daar valt nog een wereld te winnen.” 

Aan de hand van opdrachten gaf ze tips hoe bedrijven hun Google bedrijfsprofiel kunnen verbeteren. Onder meer door zowel op positieve als negatieve reviews te reageren. Maar dan wel op een goede manier. En die kan voor iedere situatie en locatie anders zijn. Maar niet reageren of op een heel onpersoonlijke manier was volgens Suus en Chris nooit een goed idee.  

Volgende Drive Connect op 29-09  

De volgende Drive Connect-bijeenkomsten staan gepland op dinsdag 29 september (over vastgoed in transitie) en woensdag 25 november. Bij de evenementenkalender op kun je je daar al voor aanmelden. Meer info over die bijeenkomsten volgt later via de Drive-nieuwsbrief en op drivenederland.nl